Sorular ve Cevapları
Akreditif işlemleri ile ilgili olarak daha önce sorulmuş ve cevaplanmış soruların yer aldığı bölümümüze sık sık bakmanızı tavsiye ediyoruz. Sürekli olarak yeni sorular ve cevaplar eklenmektedir.

Dış Ticaret Linkleri
Akreditif ve dış ticaret ile ilgili olarak yüzlerce bağlantıyı bir arada bulabileceğiniz bir sayfa. Dış ticaret mevzuatı, dış ticarette pratik bilgiler, dış ticarette yararlı adresler, ihracatçı birlikleri, müşavirlikler ve diğerleri...Akreditif en genel anlatımı ile dış ticarette kullanılan bir ödeme yöntemidir. Dış ticarette kullanılan ödeme yöntemleri, ihracatçı ve ithalatçı bakımından değişik risk değerlerine sahiptirler. Ödeme yöntemlerinin ihracatçı ve ithalatçı için oluşturduğu risk değerleri Şekil 1 'de gösterilmektedir.

Şekil1 : Dış Ticarette Ödeme Yöntemleri ve Taşıdıkları Riskler
Örneğin peşin ödeme ithalatçı için en az güvenli ödeme yöntemi iken, ihracatçı için en güvenilir ödeme yöntemi konumundadır. Akreditif , ihracatçı ve ithalatçı açısından risklerin belirli ölçülerde sınırlandırıldığı bir ödeme yöntemidir.Akreditifin kabaca ne olduğunu anladıktan sonra kısaca tanımını yapalım.

Akreditif, adı ve tanımlanması nasıl olursa olsun , amir bankanın uygun bir ibrazı karşılayacağına ilişkin kesin yükümlülüğünü oluşturan dönülemez nitelikte herhangi bir düzenleme anlamına gelir. (UCP 600 madde 2 )

Yukarıdaki tanım Milletlerarası Ticaret Odasının ( ICC ) yayınlamış olduğu Akreditiflere İlişkin Birörnek Usuller ve Uygulama ( UCP 600 ) isimli yayınından alınmıştır. 


Peki ICC ve UCP 600 nedir ?

Akreditifin hem ithalatçı hem de ihracatçı açısından diğer ödeme yöntemlerine göre bazı riskleri sınırlandırdığını daha önce belirtmiştik. Akreditif bunu ödeme işlemine aracılık yapan bankalara belirli sorumluluklar vererek sağlamaktadır. Başka hiçbir ödeme yönteminde, akreditif hariç , bankaların ödeme ile ilgili bir sorumluluğu bulunmaz iken, akreditifte amir bankanın (akreditifi açan banka) akreditif şartlarının yerine getirilmesi koşulu ile açılan akreditif bedelini ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Dış ticaret değişik dil, kültür ve yasalara bağlı insanların arasında meydana gelmektedir. Dolayısı ile akreditif işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için standartlaştırılmış kurallara ihtiyaç duyulmuştur.  ICC ise     (Milletlerarası Ticaret Odası) dünya çapında akreditiflere uygulanmakta olan bu standart kuralları hazırlayan kurumdur. UCP 600  (Akreditiflere İlişkin Birörnek Usuller ve Uygulama) ise halen yürürlükte olan akreditif kurallarına verilen isimdir.

Buraya kadar anlatılanları özetlersek , akreditif ihracatçı ve ithalatçı için ödemeye ait risklerin sınırlandırıldığı ve her iki kesim için de kabul edilebilir düzeye çekildiği bir ödeme yöntemidir. Akreditif dünya üzerinde standart olan kurallara göre işlemektedir ve bu standart kuralları ICC oluşturmaktadır. 


Akreditif Sunumları
akreditif bilgi merkezi
Türkiye'nin akreditif bilgi merkezi 3 yaşında...
        Anasayfa    |  Eğitimlerimiz | Hakkımızda   |   Referanslarımız    |   İletişim    | Gizlilik Politikası
Akreditif çeşitleri ve değişik akreditif türlerinin kullanım alanları ile ilgili olarak Akreditif Bilgi Merkezine daha önceden sorulmuş sorulara ve bunlara verilmiş olan cevaplara çok yakında buradan ulaşabileceksiniz. 
CDCS Sertifikamız
Akreditif Sunumları
akreditifn farklari
.Akreditif ile İlgili Sorular ve Cevapları -1
.Akreditif ile İlgili Sorular ve Cevapları -2
.Akreditif ile İlgili Sorular ve Cevapları -3
.Akreditif ile İlgili Sorular ve Cevapları -4
.Akreditif ile İlgili Sorular ve Cevapları -5
Konu İle İlgili Sayfalar
Soru & Cevap
Akreditif işlemlerinin uygulaması çok iyi öğrenilmeden dış ticaret tam olarak kavranılamaz. 
Yasal Uyarı : Akreditif Bilgi Merkezi (www.akreditif.biz.tr) sitesi içerisinde ulaştığınız tüm bilgiler sadece fikir verme amaçlı olup verilen bilgilerin güncel, doğru ve geçerli olması için tüm çalışmalar yapılmaktadır. Buna rağmen site içersindeki eksik, hatalı ya da  güncel olmayan bilgiler için Akreditif Bilgi Merkezi hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir. © 2008 Akreditif Bilgi Merkezi. Türkiye'nin akreditif üzerine uzmanlaşmış ilk online paylaşım portalı. Özgür EKER  CDCS ( Akreditif Uzmanı ) Tüm hakları saklıdır. Bu internet sitesi en iyi 1024 x 768 çözünürlükte takip edilebilir. Site içeriğinin tamamının ve/veya bir kısmının izinsiz kullanımı yasaktır.