Suudi Arabistan Akreditif Danışmanlık

Dünya’nın 1 numaralı petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan 2016 yılında 129 milyar dolar ithalat, 207 milyar dolar da ihracat yapmıştır. Ekonomisi neredeyse tamamen petrol ihracatına dayanan ülke, tüketmiş olduğu ürünlerin yaklaşık %75’ini ithal etmektedir.

Suudi Arabistan ithalat ve ihracat işlemlerinde akreditifli ödemeleri en sık kullanan ülkelerin başında yer almaktadır. Suudi Arabistan’da akreditifler özellikle İslami Hukuk açısından dış ticaretin finansmanında önemli bir yer tutmaktadır.

Suudi Arabistan ülke profili ve akreditif işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için “Suudi Arabistan Akreditif İşlemleri” başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Suudi Arabistan’daki bankalar ile ilgili detaylı bilgiye ise buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

suudiarabistan-akreditif-danismanligi

Bu sayfada 2014 yılında gerçekleştirmiş olduğumuz Suudi Arabistan çalışmamıza ait referans bilgilerimizi bulabilirsiniz.

Suudi Arabistan’da bulunan Banque Saudi Fransi bankası tarafından açılmış olan 281,400.00 USD toplam tutarlı akreditif için firmamız tarafından sağlanan Suudi Arabistan İhracat Akreditif Danışmanlığı, evrakların ilk ibrazda kabul edilmesiyle başarılı bir şekilde sonuçlandırılmıştır.

Söz konusu akreditifin referans numarası E045768 olup, akreditif açılış tarihi ise 14.Mayıs.2014‘tür. İhracat gerçekleştiren firma Ankara‘da yer almaktadır.

Akreditif, Türkiye’de bulunan Ziraat Bankası gişelerinde kullanımda olacak şekilde açılmıştır. Ziraat Bankası aynı zamanda ihbar bankası konumundadır.

Söz konusu akreditif altında yapılan çalışma, firmamız tarafından sağlanan ihracat akreditif danışmanlığı hizmetlerini kapsamakta olup, yapılan işlemler şu şekildedir:

  • Akreditif incelemesi sonucunda akreditifte herhangi riskli bir nokta tespit edilmemiştir.
  • Evrak ibraz sürecinde taslak belgeler hazırlanmıştır.
  • Belgeler bankaya ibraz edilmeden önce son kontrolleri yapılmıştır.
  • Belgelerin Türkiye’deki ihbar bankası konumunda olan Ziraat Bankası’na ibrazından sonra belgelerin doğrudan teyit bankasına gönderilmesi sağlanmıştır.
  • Evrakların nihai ibrazının ardından, ödeme teyit bankasından tahsil edilmiştir.