Bangladeş ve Pakistan Akreditifleri İçin Teyit Seçeneği: Albaraka Bankası’nın Asya Kalkınma Bankası Üzerinden Verdiği Teyit

Teyit, bankalar açısından bakıldığında ticari bir olgudur. Bankalar bir akreditife teyit ekleyip; eklememe kararını ticari olarak yaptıkları risk-kazanç karşılaştırmasından sonra vermektedirler.

Risk tarafında bankaların teyit konusunda değerlendirdikleri en önemli verilerden birisi de ülke riskidir.

Bangladeş ve Pakistan yüksek riskli ülkeler olarak kabul edildiği için pek çok banka bu ülke bankalarınca açılan akreditiflerine teyit eklememektedir.

Albaraka Bankası’nın Asya Kalkınma Bankası aracılığı ile sunmuş olduğu teyit mekanizması bu ülkelere ihracat yapacak firmalar için oldukça anlamlıdır.

Albaraka’nın sunmuş olduğu bu teyit hizmeti ile firmalar daha güvenli biçimde bu iki ülkeye ihracat yapabilmektedir.

Albaraka Bankası’nın Asya Kalkınma Bankası Üzerinden Verdiği Teyit Süreci Nasıl İşliyor?

Öncelikli olarak akreditifin Asya Kalkınma Bankası ile anlaşması olan bankalardan birisi tarafından açılması gerekiyor. Güncel banka listelerine Albaraka’ya danışarak ulaşabilirsiniz.

Albaraka Bangladeş ve Pakistan teyit süreci

Akreditif açılmadan önce ihracatçı firma Albaraka’ya işlem ile ilgili ön bilgilendirmede bulunuyor. Bu aşamadan sonra, Albaraka Asya Kalkınma Bankası’na başvurup işlemin uygunluğu ile ilgili ön onay alıyor.

Ön onay gelirse, akreditif açılıyor ve MT700 Swift mesajı ile ihracatçıya iletiliyor. Albaraka açılan akreditif metnini inceliyor. Eğer akreditif teyide kendileri açısından uygunsa Albaraka Asya Kalkınma Bankasına başvurup, teminat mektubu talebinde bulunuyor.

Asya Kalınma Bankası’ndan teminat mektubunun gelmesi ile Albaraka da akreditife teyidini ekliyor.

Teyitli Akreditiflerde Ödeme Süreci Nasıldır?

Pek çok ihracatçının sandığının aksine teyitli akreditiflerle çalışmak teyitsiz akreditiflere oranla çok daha zordur.

Teyit bankasının akreditif amirine danışarak rezervleri kabul ettirme şansı olmadığı için akreditif belge incelemesini amir bankasına göre çok daha sert yapmaktadır.

Teyit bankasının bulmuş olduğu rezervler ihracatçı tarafından zamanında düzeltilemez ise teyit düşmekte, belgeler teyitsiz olarak amir bankasına gönderilmektedir.

Bu yüzden Bangladeş ve Pakistan akreditiflerinde teyidin anlam kazanması için akreditif inceleme ve evrak hazırlama sürecinin çok dikkatli yapılması, firmaların bu konuda profesyonel yardım alması önem kazanmaktadır.

ÖZGÜR EKER (CDCS)

Akreditif Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri