Fas Akreditif İşlemleri

Başkent: Rabat

Yönetim Biçimi : Parlamenter Monarşi

Nüfus : 36,31 (2021)

Gayrisafi Yurtiçi Hasıla: 133 milyar dolar (2022, IMF)

Para birimi : Fas Dirhemi (MAD)

Telefon Kodu: +212

Fas Afrika kıtasının kuzeybatı ucunda yer alan bir ülkedir. Ülkenin kuzeyinde Cebelitarık Boğazı ve Akdeniz, doğusunda Cezayir, güneyinde Moritanya ve batısında ise Atlas Okyanusu yer almaktadır. Fas, Akdeniz ile Atlas Okyanusu’nu birleştiren, Avrupa ile Afrika kıtalarını ayıran Cebel-i Tarık boğazına hâkim stratejik bir konuma sahiptir.

Fas’ın iç kesimlerinde yer alan çöller nüfus bakımından oldukça seyrek yapıdadır. Akdeniz ve Atlas Okyanusu kıyılarındaki alanlar ise yoğun nüfus barındırır.

Başkent Rabat olup, nüfusu bir milyonu aşan şehirleri; Kazablanka, Fes, Marakeş, Meknes, Oujda, Sofi, Torger ve Tetovan’dır.

Petrol ve doğalgaz konusunda dışa bağımlı bir ülke olan Fas’ın başlıca çıkarmakta olduğu madenler fosfat, manganez, arsenik, nikel, kobalt ve demirdir.

Dünyanın en büyük fosfat yataklarına sahip olan Fas ekonomisini; tarım, imalat, balıkçılık ve turizm sektörü gelirleri ve dış ülkelerde çalışan Faslıların ülkeye getirdikleri dövizlerle ayakta tutmaktadır.

Fas’ın ihraç ettiği başlıca ürünler; motorlu araçlar, kablolar, gübre, fosfor, hazır giyim, fosfat ve gıda ürünleridir olup, ithal ettiği başlıca ürünler ise; her türlü gıda ve içecek, petrol ve kömür, kimyasallar, plastik ürünler, makine ve donanımı, taşıt araçları, demir çelik ürünleri ile ilaçlardır.

Ülkenin başlıca ticaret ortakları, İspanya, Fransa, İtalya, ABD, Çin, Hindistan, Brezilya, Almanya ve Türkiye’dir

Fas’taki Başlıca Bankalar ve Web Adresleri:

Attijariwafa Bank : Sadece Fas’ın değil, Afrika kıtasının en büyük bankalarından birisidir. 25 ülkede iştirakleri bulunmaktadır. Afrika ülkelerinden açılan akreditifleri Avrupa’daki şubeleri üzerinden teyitli olarak ihbar etmeleri ile Türkiye’nin Afrika’ya yapmış olduğu ihracatlarda önemli bir rol üstlenmektedir.

Bank of Africa : Fas merkezli bir banka olup, Afrika kıtasında 25 ülkede faaliyet göstermektedir.

Société Générale Commercial Maroc : Fransız Société Generale bankasının Fas iştirakidir. Fransız bankasının Afrika ülkelerinde güçlü şube ağı bulunmaktadır.

BMCI : Fransız BNP Paribas’ın Fas iştirakidir.

Banque Centrale Populaire – BCP : Fas’ın bir diğer önemli bankasıdır. Bazı Afrika ve Avrupa ülkelerinde iştirakleri bulunmaktadır. https://www.youtube.com/watch?v=TKidLa959XA

Fas Akreditif İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Başlıca Noktalar:

  • Bazı ülkeler akreditif konusunda çok zorlayıcı olabilmektedir. Fas ise bu ülkelerden bir tanesi değildir. Akreditifleri basit ve anlaşılır olarak açılmaktadır.
  • Belli bir orana kadar avans ödeme almak da mümkündür. Başlangıç düzeyde akreditif işlem yapacak kişilerin Fas akreditifleri ile başlamasını tavsiye etmekteyiz.
  • Fas ile Türkiye arasındaki çalışan aktarmasız konteyner gemileri 3-5 günde varış limanına varabilmektedir. Bu yüzden belgeler olabildiğince çabuk bankaya ibraz edilmelidir.
  • Fas ve Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması bulunmaktadır. EUR1 belgesi menşe belgesi olarak istenebilmektedir. EUR1 belgesi alırken dikkatli olunmalıdır.
  • FİATA konşimentosu bankalarca kabul edilmeyebilmektedir. Akreditif kurallarına uygun olarak düzenlenmiş forwarder konşimentosu veya hat konşimentosu ile çalışılmalıdır.

Kaynak:

Akreditif Danışmanlık Hizmetleri firması olarak 10 yılı aşkın tecrübemiz ile ihracat ve ithalat akreditif işlemlerinizde yanınızdayız. Online Eğitim programlarımız ile ilgili olarak da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim: 0 232 344 0 973