Tayvan Akreditif İşlemleri

Baskent: Taipei

Yönetim Biçimi : Yarı Başkanlık Sistemi

Nüfus : 23,31 million (2012)

Gayrisafi Yurtiçi Hasila: 901,88 milyar USD

Para birimi : New Taiwan dollar ,TWD  Telefon Kodu: +886

Tayvan Ekonomisi ve Dış Ticaretine Genel Bakış :

  1. Tayvan 2011 yılında 307,00 milyar dolar ihracat yapmıştır. Tayvan ulaşmış olduğu bu ihracat rakamıyla dünya genelinde en fazla ihracat yapan 20. ülke konumuna yerleşmiştir. Tayvan’da kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla USD37,716’dır. Bu rakam Tayvan’ı dünya genelinde kişi başına düşen geliri en yüksek 20. ülke yapmaktadır.
  2. Tayvan 2011 yılında 251,40 milyar dolar ithalat yapmıştır. Tayvan ulaşmış olduğu bu ithalat rakamıyla dünya genelinde ABD, Çin, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, İtalya, Güney Kore, Hollanda, Hong Kong, Hindistan, Kanada, İspanya, Singapur, Meksika, Belçika’dan sonra en fazla ithalat yapan 16. ülke konumuna yerleşmiş bulunmaktadır.
  3. Tayvan tıpkı Güney Kore gibi ihracat odaklı büyüme politikalarını başarıyla uygulamış bir uzakdoğu ülkesidir. Tayvan’ın refah düzeyinin artmasında en büyük paya ihracat sahiptir.
  4. Tayvan kısıtlı doğal kaynaklara sahip bir ada ülkesidir. Bu yüzden Tayvan sanayisi için ihtiyaç duyduğu hammaddeleri ve pek çok gıda ürününü ithalat yolu ile temin etmekedir.
  5. Tayvan’ın ihracatı ithalatından fazla olup Tayvan dış ticaret fazlası veren ülkelerden birisidir.
  6. Tayvan’nın başlıca ihraç etmiş olduğu ürünler : Elektronik ürünler, metaller, plastik ve kauçuk malzemeler, optik cihazlar, fotoğraf aletleri ve kimyasallardır.
  7. Tayvan’nın başlıca ihracat yapmış olduğu ülkeler ise : Çin Halk Cumhuriyeti ve Hong Kong (yüzde 42.0), ABD (yüzde 12.0%), Avrupa (yüzde 11.0%), Asean Ülkeleri (yüzde 15.0%)’dir.
  8. Tayvannın başlıca ithalat yaptığı ürünler : Mineraller ve metaller, elektronik ürünler, kimyasallar, makinelerdir.
  9. Tayvan’nın başlıca ithalat yapmış olduğu ülkeler ise : Çin Halk Cumhuriyeti ve Hong Kong (yüzde 14.0), ABD (yüzde 10.0%), Avrupa (yüzde 10.0%), Asean Ülkeleri (yüzde 11.0%)’dir.

Tayvan’daki Başlıca Bankalar ve Swift Kodları

Tayvan’daki Başlıca Bankalar ve Swift Kodları

Tayvan ile İhracat ve İthalat Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar :

  1. Tayvan’lı firmalar çalışma disiplinleri ve ticari ahlakları bakımından çalışılması zor olmayan özellikler taşımaktadır. Güven unsuru oluşturana kadar açık hesap ile ihracat yapmamaya dikkat edilmesi ve büyük montajlı işlemlerde garanti mektubu ve akreditif uygulamaları ile alacağın güvence altına alınması risk unsurunu düşürecek etmenlerin başında gelecektir.