Meksika Akreditif İşlemleri

Baskent: Meksika (Sehir)

Yönetim Biçimi : Federal Cumhuriyet

Nüfus : 115,29 million (2012)

Gayrisafi Yurtiçi Hasila: 1.74 trilyon USD

Para birimi : Meksika Pesosu, MXN  Telefon Kodu: +52

Meksika Ekonomisi ve Dış Ticaretine Genel Bakış :

  1. Meksika 2011 yılında 370,91 milyar dolar ihracat yapmıştır. Meksika ulaşmış olduğu bu ihracat rakamıyla dünya genelinde en fazla ihracat yapan 15. ülke konumuna yerleşmiştir. Meksika’da kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla USD15,266’dır. Bu rakam Meksika ‘yı dünya genelinde kişi başına düşen geliri en yüksek 60. ülke yapmaktadır.
  2. Meksika 2011 yılında 306,00 milyar dolar ithalat yapmıştır. Meksika ulaşmış olduğu bu ithalat rakamıyla dünya genelinde ABD, Çin, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, İtalya, Güney Kore, Hollanda, Hong Kong, Hindistan, Kanada ve İspanya, Singapur’dan sonra en fazla ithalat yapan 14. ülke konumuna yerleşmiş bulunmaktadır.
  3. Meksika ABD ve Kanada ile beraber Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) olarak adlandırılan bir serbest ticaret anlaşması imzalamış bulunmaktadır.
  4. Meksika’nın ihracatı ithalatından fazla olup Meksika dış ticaret fazlası veren ülkelerden birisidir. Meksika’nın dış ticaret fazlası vermesindeki en büyük etmen ABD ve Kanada ile imzalamış olduğu serbest ticaret anlaşmasının olumlu etkileridir.
  5. Meksika’nın başlıca ihraç etmiş olduğu ürünler : üretim malları, petrol ve petrol ürünleri, gümüş, meyva ve sebzeler, pamuktur.
  6. Meksika’nın başlıca ihracat yapmış olduğu ülkeler ise : ABD (80,4 yüzde), Kanada (3,6 yüzde), Almanya (yüzde 1,4)’dür.
  7. Meksika’nın başlıca ithalat yaptığı ürünler : Metal işleme makinaları, çelik ürünleri, zirai makinalar, elektirikli aletler, araba parçaları, uçaklar ve uçak parçalarıdır.
  8. Meksika’nın başlıca ithalat yapmış olduğu ülkeler ise : ABD (yüzde 48), Çin (yüzde 13.5), Japonya (yüzde 4.80), Güney Kore (yüzde 4.6), Almanya (yüzde 4.1)’dir.

Meksika’daki Başlıca Bankalar ve Swift Kodları

Meksika’daki Başlıca Bankalar ve Swift Kodları

Meksika ile İhracat ve İthalat Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar :

  1. Meksika dış ticaretinin önemli bir bölümünü Nafta ülkeleri olan ABD ve Kanada ile yapmaktadır. Diğer ülkeler ile çok sınırlı ticaret yapan Meksika ile dış ticaret işlemlerinde olabildiğince temkinli davranmakta fayda vardır.