İsviçre Akreditif İşlemleri

Baskent: Bern

Yönetim Biçimi : Federal Cumhuriyet

Nüfus : 8,00 million (2012)

Gayrisafi Yurtiçi Hasila: 339.89 milyar USD

Para birimi : Isviçre Frangi (CHF) Telefon Kodu: +41

İsviçre Ekonomisi ve Dış Ticaretine Genel Bakış :

  1. İsviçre 2011 yılında 322,00 milyar dolar ihracat yapmıştır. İsviçre ulaşmış olduğu bu ihracat rakamıyla dünya genelinde en fazla ihracat yapan 17. ülke konumuna yerleşmiştir. İsviçre’de kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla USD85,794’dır. Bu rakam İsviçre ‘yi dünya genelinde kişi başına düşen geliri en yüksek 6. ülke yapmaktadır.
  2. İsviçre 2011 yılında 226,30 milyar dolar ithalat yapmıştır. İsviçre ulaşmış olduğu bu ithalat rakamıyla dünya genelinde ABD, Çin, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, İtalya, Güney Kore, Hollanda, Hong Kong, Hindistan, Kanada, İspanya, Singapur, Meksika, Belçika, Tayvan, Rusya, Tayland, Türkiye’den sonra en fazla ithalat yapan 20. ülke konumuna yerleşmiş bulunmaktadır.
  3. İsviçre, Lihtenştayn, İzlanda ve Norveç ile beraber Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) olarak adlandırılan bir serbest ticaret anlaşması imzalamış bulunmaktadır.
  4. İsviçre’nin ihracatı ithalatından fazla olup İsviçre dış ticaret fazlası veren ülkelerden birisidir. İsviçre’nin dış ticaret fazlası vermesindeki en büyük etmen katma değeri yüksek ürün ihracatı yapmasıdır.
  5. İsviçre’nın başlıca ihraç etmiş olduğu ürünler : Her ne kadar saat ve çikolata denildiğinde akla ilk gelen ülke İsviçre olsa da İsviçre’nin ihracatının önemli bir kısmını kimyasallar ile makine ve ekipmanlar karşılamaktadır.
  6. İsviçre’nin başlıca ihracat yapmış olduğu ülkeler ise : Almanya (yüzde 19,7), ABD (9,6 yüzde), İtalya (yüzde 8,7), Fransa (yüzde 8.6)’dır.
  7. İsviçre’nin başlıca ithalat yaptığı ürünler : Makinalar, kimyasallar, metaller, tarım ürünleri ve tekstildir.
  8. İsviçre’nin başlıca ithalat yapmış olduğu ülkeler ise : Almanya (yüzde 33.3), İtalya (yüzde 11), Fransa (yüzde 9.4), ABD (yüzde 5.8)’dir.

İsviçre’deki Başlıca Bankalar ve Swift Kodları

İsviçre’deki Başlıca Bankalar ve Swift Kodları

İsviçre ile İhracat ve İthalat Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar :

  1. İsviçre’li firmalar ciddi yapıları, köklü ticari gelenekleri ve ticari ahlakları bakımından çalışılması zor olmayan özellikler taşımaktadır. İsviçre’li firmalar ile çalışırken güven unsuru oluşturana kadar açık hesap ile ihracat yapmamaya dikkat edilmesi ve büyük montajlı işlemlerde garanti mektubu ve akreditif uygulamaları ile alacağın güvence altına alınması risk unsurunu düşürecek etmenlerin başında gelecektir.