Hindistan Akreditif İşlemleri

Baskent:Yeni Delhi

Yönetim Biçimi : Federal Cumhuriyet

Nüfus : 1,21 trilyon (2011)

Gayrisafi Yurtiçi Hasila: 4.7 trillion USD

Para birimi : Hindistan rupisi, INR  Telefon Kodu: +91

Hindistan Ekonomisi ve Dış Ticaretine Genel Bakış :

 1. Hindistan 2011 yılında 307,2 milyar dolar ihracat yapmıştır. Hindistan ulaşmış olduğu bu ihracat rakamıyla dünya genelinde en fazla ihracat yapan 19. ülke konumuna yerleşmiştir. Hindistan ‘da kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla USD3,851’dır. Bu rakam Hindistan’yı dünya genelinde kişi başına düşen geliri en yüksek 129. ülke yapmaktadır.
 2. Hindistan 2011 yılında 488,60 milyar dolar ithalat yapmıştır. Meksika ulaşmış olduğu bu ithalat rakamıyla dünya genelinde ABD, Çin, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, İtalya, Güney Kore, Hollanda, Hong Kong’dan sonra en fazla ithalat yapan 10. ülke konumuna yerleşmiş bulunmaktadır.
 3. 1990’lı yıllara kadar kapalı bir ekonomi olan Hindistan yapmış olduğu ticaret reformları ile beraber ülkenin ticaret yapısını oldukça liberalleştirmiştir.
 4. Hindistan küreselleşme yolunda önemli adımlar atmış olmasına rağmen gümrük vergileri Dünya ortalamasının üstündedir ve yatırım düzenlemeleri halen basit olmaktan uzaktır.
 5. Hindistan’nın ithalatı ihracatından fazla olup Hindistan dış ticaret açığı veren ülkelerden birisidir.
 6. Hindistan’da İngilizce konuşan önemli bir yetişmiş işgücü bulunmaktadır. Hindistan yetişmiş bu İngilizce konuşan işgücünü ABD gibi İngilizce konuşan gelişmiş ülkelerin servis sektörünün hizmetine sunmuştur. Dünyaca bilinen pek çok küresel firmanın çağrı merkezleri Hindistan’da yer almaktadır.
 7. Hindistan’nın başlıca ihraç etmiş olduğu ürünler : Petrol ürünleri, değerli taşlar ve mücevherler, taşıtlar, makineler, ilaçlar ve eczacılık ürünleridir.
 8. Hindistan’nın başlıca ihracat yapmış olduğu ülkeler ise : Birleşik Arap Emirleri (yüzde 12.4), ABD (yüzde 10.4%), Çin (yüzde 7.9%), Singapur (yüzde 4.0%), Hong Kong (yüzde 3.9%)’dür.
 9. Hindistan’nın başlıca ithalat yaptığı ürünler : Ham petrol, altın, değerli taşlar, makinalar, elektronikdir.
 10. Hindistan’nın başlıca ithalat yapmış olduğu ülkeler ise : Çin (yüzde 12.0%), BAE (yüzde 7.6%), Suudi Arabistan (yüzde 5.9%), İsviçre (yüzde 5.5%), ABD (yüzde 5.3%)’dir.

Hindistan’daki Başlıca Bankalar ve Swift Kodları :

Hindistan’daki Başlıca Bankalar ve Swift Kodları

Hindistan ile İhracat ve İthalat Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar :

 1. Hindistan ticari yapısı itibari ile çalışması zor bir ülkedir. Çok çeşitli firmalar Hindistan’da yer almakta olup gelenek, kültür ve mevzuat olarak bize ters düşen bir ülke konumundadır. Hindistan ile ticaret yaparken herhangi bir zarara uğramamak için açık hesap ile mal göndermemeye özen gösterilmeli olabildiğince vesaik mukabili ve akreditif kullanımı dikkate alınmalıdır.