Belçika Akreditif İşlemleri

Baskent: Brüksel

Yönetim Biçimi : Anayasal Monarşi

Nüfus : 11,04 million (2012)

Gayrisafi Yurtiçi Hasila: 413.28 milyar USD

Para birimi : Euro (€), EUR  Telefon Kodu: +32

Belçika Ekonomisi ve Dış Ticaretine Genel Bakış : 

  1. Belçika 2011 yılında 332,30 milyar dolar ihracat yapmıştır. Belçika ulaşmış olduğu bu ihracat rakamıyla dünya genelinde en fazla ihracat yapan 16. ülke konumuna yerleşmiştir. Belçika’da kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla USD37,736’dır. Bu rakam Belçika’yı dünya genelinde kişi başına düşen geliri en yüksek 20. ülke yapmaktadır.
  2. Belçika 2011 yılında 285,10 milyar dolar ithalat yapmıştır. Belçika ulaşmış olduğu bu ithalat rakamıyla dünya genelinde ABD, Çin, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, İtalya, Güney Kore, Hollanda, Hong Kong, Hindistan, Kanada ve İspanya, Singapur ve Meksika’dan sonra en fazla ithalat yapan 15. ülke konumuna yerleşmiş bulunmaktadır.
  3. Belçika Avrupa’nın merkezinde yer alan küçük bir ticaret ve sanayi ülkesidir. Belçika’nın yapmış olduğu dış ticaret gücünü stratejik konumunun yanı sıra gelişmiş taşıma ağı ve çeşitlendirilmiş üretim olanaklarından almaktadır.
  4. Belçika hammadde açısından zengin bir ülke olmadığı için sanayisi için gerekli olan hammaddeleri ithal etmek zorundadır. Bu yüzden Belçika küresel piyasalardaki değişkenliklerden etkilenmeye açık bir ülke konumundadır. Belçika’nın ihracatı ithalatından fazla olup Belçika dış ticaret fazlası veren ülkelerden birisidir. Belçika’nın dış ticaret fazlası vermesindeki en büyük etmen katma değeri yüksek ürün ihracatı yapmasıdır.
  5. Belçika’nın başlıca ihraç etmiş olduğu ürünler : makina ve ekipmanları, kimyasallar, işlenmiş elmaslar, metaller ve metal ürünleri ile gıda maddeleridir. üretim malları, petrol ve petrol ürünleri, gümüş, meyva ve sebzeler, pamuktur.
  6. Belçika’nın başlıca ihracat yapmış olduğu ülkeler ise : Almanya (yüzde 19.8), Fransa (17,4 yüzde), Hollanda (12,2 yüzde), İngiltere (yüzde 7,8), ABD (yüzde 4.8), ABD (yüzde 4.7)’dir.
  7. Belçika’nın başlıca ithalat yaptığı ürünler : Hammaddeler, makina ve ekipmanları, kimyasallar, ham elmas, ilaçlar, gıda maddeleri, lojistik ekipmanları, petrol ürünleridir.
  8. Belçika’nın başlıca ithalat yapmış olduğu ülkeler ise : Hollanda (19,4 yüzde), Almanya (yüzde 17.2), Fransa (11,0 yüzde), İngiltere (yüzde 5,7), ABD (yüzde 5.5), Çin (yüzde 4.2)’dir.

Belçika’daki Başlıca Bankalar ve Swift Kodları :

Belçika ile İhracat ve İthalat Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar :

  1. Belçika’lı firmalar ciddi yapıları, köklü ticari gelenekleri ve ticari ahlakları bakımından çalışılması zor olmayan özellikler taşımaktadır. Belçika’lı firmalar ile çalışırken güven unsuru oluşturana kadar açık hesap ile ihracat yapmamaya dikkat edilmesi ve büyük montajlı işlemlerde garanti mektubu ve akreditif uygulamaları ile alacağın güvence altına alınması risk unsurunu düşürecek etmenlerin başında gelecektir.