Suudi Arabistan Akreditif İşlemleri

Baskent: Riyad

Yönetim Biçimi : Teokratik Monarşi

Nüfus : 29,19 million (2012)

Gayrisafi Yurtiçi Hasila: 775 milyar USD

Para birimi : Suudi Arabistan riyali, SAR  Telefon Kodu: +966

Suudi Arabistan Ekonomisi ve Dış Ticaretine Genel Bakış :

  1. Suudi Arabistan 2012 yılında 381,50 milyar dolar ihracat yapmıştır. Suudi Arabistan ulaşmış olduğu bu ihracat rakamıyla dünya genelinde en fazla ihracat yapan 15. ülke konumuna yerleşmiştir. Suudi Arabistan’da kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla USD15,836’dır. Bu rakam Suudi Arabistan’ı dünya genelinde kişi başına düşen geliri en yüksek 44. ülke yapmaktadır.
  2. Suudi Arabistan 2010 yılında 99,17 milyar dolar ithalat yapmıştır. Suudi Arabistan ulaşmış olduğu bu ithalat rakamıyla dünya genelinde ABD, Çin, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, İtalya, Güney Kore, Hollanda, Hong Kong, Hindistan, Kanada ve İspanya, Singapur, Meksika, Belçika, Tayvan, Rusya, Tayland, Türkiye, İsviçre, Brezilya, Avustralya, Avusturya, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, İsveç, Endonezya, Çek Cumhuriyeti ve Vietnam’dan sonra sonra en fazla ithalat yapan 31. ülke konumuna yerleşmiş bulunmaktadır.
  3. Suudi Arabistan dünya genelinde en fazla dış ticaret fazlası veren ülkelerin başında gelmektedir. Bu durum Suudi Arabistan’ın dünyanın başlıca petrol ihracatçısı olması ile alakalıdır. Son yıllarda artan petrol fiyatları Suudi Arabistan ekonomisine dış ticaret fazlası olarak yansımaktadır.
  4. Suudi Arabistan yapmış olduğu ihracatın hemen hemen tümü enerji ürünleri şeklinde gerçekleşmektedir. Suudi Arabistan başlıca ihraç etmiş olduğu ürünler : petrol ve petrol ürünleridir.
  5. Suudi Arabistan başlıca ihracat yapmış olduğu ülkeler ise : ABD (yüzde 17.1), Japonya (yüzde 15.2), Güney Kore (yüzde 10.1), Çin (yüzde 9.3), Hindistan (yüzde 7.0), Singapur(yüzde 4.4)’dür.
  6. Suudi Arabistan başlıca ithalat yaptığı ürünler : makina ve ekipmanları, kimyasallar, otomobil ve tekstil ürünleridir.
  7. Suudi Arabistan başlıca ithalat yapmış olduğu ülkeler ise : ABD (yüzde 12.2), Çin (yüzde 10.5), Japonya (yüzde 7.7), Almanya (yüzde 7.4), Güney Kore (yüzde 5.1)’dir.

Suudi Arabistan’daki Başlıca Bankalar ve Swift Kodları :

Suudi Arabistan ile İhracat ve İthalat Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar :

  1. Suudi Arabistan ile ithalat ve ihracat yaparken özellikle akreditif kullanımı öne çıkmaktadır. Suudi Arabistan’lı firmalar yapmış oldukları ithalat işlemlerinde akreditifli ödemeyi birincil ödeme aracı olarak tercih etmektedirler.