Yurtdışı Makarna İthalatçıları

Türkiye makarna üretim sektörü güçlü bir ülke konumundadır. Türkiye, 2015 yılı istatistiklerine göre İtalya ve Çin’in ardından en fazla makarna ihraç eden 3. ülke konumundadır.

Türkiye 140’ın üzerinde ülkeye makarna ihraç edebilmektedir. Türkiye’nin en fazla makarna ihraç ettiği ülkeler ise Benin, Angola, Japonya, Irak, Somali, Togo, Suriye, Djibouti, Kamerun, Nijer olarak sıralanmaktadır.

Bundan önceki yazılarımda Türkiye için hedef pazar teşkil edebilecek ülkelerdeki makarna ithalatçılarına ait bilgileri sizlerle paylaşmıştım.

Bugünkü yazımda ise tüm bu ülkelerdeki ithalatçı firmaları aynı sayfa altında toplamak ve diğer ülkelerdeki makarna ithalatçılarını da ekleyerek; daha derli toplu bir çalışma yapmak amacındayım.

İngiltere Makarna İthalatçıları

İngiltere, 2016 yılı içerisinde yapılan Brexit oylaması ile Avrupa Birliğin’den ayrılma kararı almıştır.

Bugün itibari ile İngiltere Başbakanı Theresa May tarafından ülkenin resmi olarak birlikten ayrılma isteğini içeren mektup imzalanmış ve Avrupa Birliği’ne gönderilmiştir. İngiltere’nin en geç 29.Mart.2019 tarihinde birlikten ayrılması gerekmektedir.

Türkiye’deki makarna üreticileri ve ihracatçıları için bu bilgi önemlidir çünkü hali hazırda Avrupa Birliği Türkiye’den yapılan makarna ithalatına kota uygulamaktadır. İngiltere’de AB üyesi olduğu için kota uygulamalarına tabiidir.

Eğer, İngiltere AB’den söz konusu takvim süresinde çıkar ve Türkiye’ye koyduğu kotaları kaldırırsa, Türkiye’deki makarna ihracatçıları için yeni bir pazar doğmuş olur.

Buradaki linke tıklayarak sizin için seçtiğimiz İngiltere’de bulunan makarna ithalatçılarına ulaşabilirsiniz.

Hollanda Makarna İthalatçıları

Hollanda, 2015 yılı verilerine göre Dünya çapında en fazla makarna ithal eden 7. ülkedir.

Daha ziyade sağlıklı beslenmenin öne çıktığı bir refah ülkesi olan Hollanda’da ithalatçıların üst segment grubu ürünlere yöneldikleri görülmektedir.

Hollanda makarna sektörüne göz atıldığında fiyat rekabetinden ziyade kalite ve farklı ürün sunabilme bazında rekabetin yaşandığı gözlenmektedir. Organik makarna talebi ülkede fazladır.

Hollanda makarna ithalatının çok büyük kısmını İtalya’dan karşılamaktadır. Asya ülkelerinden ise bu ülkelere özgü noodle olarak tanımlanan hazır yiyecekler ithal edilmektedir.

Buradaki linke tıklayarak sizin için seçtiğimiz Hollanda’da bulunan makarna ithalatçılarına ulaşabilirsiniz.

Angola Makarna İthalatçıları

Angola, Afrika’nın güneybatı kısmında yer alan bir ülkedir.

Yıllarca süren bir iç savaş yaşamış olan Angola, hem önemli miktarda insan gücünü hem de tarım ve sanayi alt yapısını bu iç savaş yıllarında kaybetmiştir.

Angola’nın tarımı ülkeyi beslemekten uzaktır. Angola ihtiyacı olan gıda maddelerinin yaklaşık %80’ini ithalat yoluyla karşılamaktadır.

Ekonomisi petrol ve değerli madenlere dayanan ülkede kişi başına düşen gelir azdır. Formal gıda satışından ziyade, informal satış kanallarının daha yoğun olarak kullanıldığı ülkede fiyat rekabeti önem kazanmaktadır.

Angola’ya Türkiye önemli miktarda makarna ihraç etmektedir.

Buradaki linke tıklayarak sizin için seçtiğimiz Angola’da bulunan makarna ithalatçılarına ulaşabilirsiniz.

Japonya Makarna İthalatçıları

Yandaki linke tıklayarak sizin için seçtiğimiz Japonya’da bulunan makarna ithalatçılarına ulaşabilirsiniz.

Hong Kong Makarna İthalatçıları

Yandaki linke tıklayarak sizin için seçtiğimiz Hong Kong’da bulunan makarna ithalatçılarına ulaşabilirsiniz.

Diğer Ülkelerdeki Makarna İthalatçıları

Conga Foods

70 Bell St, Preston 3072 VIC

Australia

Zeytinyağı, zeytin, sirke, domates salçası, domates konservesi, peynir çeşitleri, su ürünleri, soslar, makarna çeşitleri, bakliyat, alkolsüz içecekler, şekerlemeler ve kahve makinaları ithalatı ve toptan satışı yapan bir firmadır.

Firma makarna çeşitlerinin ithalatını İtalya’dan yapmaktadır.

Exquisito Benelux

Pamelsestraat 361

1770 Liedekerke

Belgium

Tel:+32 494905498

Akdeniz mutfağına ait ürünlerin ithalatını ve toptan satışını yapan firma 2010 yılında kurulmuştur. Özellikle Avrupa için bile orta ve üst segmente hitap eden bir firmadır. Organik ürün seçenekleri oldukça fazladır.

Makarna segmentinde İtalyan üreticilerin üretmiş olduğu organik ve üst gelir grubuna hitap eden markaların pazarlamasını yapmaktadır.

Agrofolio GmbH

Überkinger Str 15

70372 Stuttgart

Germany

T: +49 (0)711 – 84 96 91 24

F: +49 (0)711 – 90 79 68 22

Yunanistan’lı üreticilerin ürünlerini Almanya’ya ithal eden firma makarna segmentinde İtalyan Barilla firmasının Yunanistan’da üretmiş olduğu Misko marka makarnaların satışını pazarlamasını yapmaktadır.

Chenab Impex Pvt. Ltd.

J1A, Ansa Ind. Estate,

Saki Vihar Road,

Sakinaka, Andheri (E),

Mumbai – 400 072, Maharashtra,

India

Tel : +91-22-2847 8880

Fax: +91-22-2847 0859

Avrupa, ABD, Kanada ve Güney Amerika’dan Hindistan’a gıda maddeleri ithalatı yapan bir firmadır. Ürün segmentinde organik gıdalar, bisküvi, çerezler, kurutulmuş meyve, fındık, zeytin, zeytinyağı, makarna, salamura ve konserve biber çeşitleri, pirinç, tuz gibi gıda maddelerinin ithalatını yapmaktadır.

Makarna grubunda yumurtalı olarak üretilmiş İtalyan menşeli ürünler göze çarpmaktadır.

Dal Mare Group

Jeita Highway – Kesrwan

Lebanon

Tel/Fax: 09/232555

Lübnan’da bulunan su ürünleri, dondurulmuş patates kızarması, yeşil biber, kapari, zeytin , makarna, organik makarna, konserve gıda, mayonez, ketçap, bal, reçel, yağ, balsamik sirke, sirke ithalatı yapan bir firmadır.

Scanesia AS

Norneveien 6

N – 1349 Rykkinn

Norway

Tel: +47 67 13 75 14

Fax:+47 67136044

Norveçli firma hazır gıdalar, şarküteri ürünleri, dondurulmuş gıda ürünleri, reçel, fındık, bal, zeytin, zeytinyağı, organik ürünler, makarna, bakliyat, hububat, soslar ve baharat ithalatı ve pazarlaması yapmaktadır.

Delizia Imports

7614 Alister Court

Gilroy, CA 95020

USA

Telephone (408) 846 – 8787

Fax: (408) 846 – 8686

ABD’nin Kaliforniya Eyaletin’de kurulmuş olan firma, Kaliforniya bölgesinin mahsulleri olan badem, ceviz, ve antep fıstığı ihracatı yaparken, özellikle Avrupa’dan çeşitli gıda ürünleri ithalatı yapmaktadır.